fbpx

5 najpopularniejszych mitów dietetycznych 2020 roku

We współczesnym świecie, w pogoni za idealną sylwetką, niełatwo się zagubić. Social media czy telewizja propagują nowe modne diety i trendy dietetyczne. Odróżnienie treści wartościowych od tzw. mitów dietetycznych i „fake newsów” dietetycznych nie zawsze jest proste.

Jakie mity pojawiły się w ostatnich miesiącach?

Uratuje Cię tylko detoks

W Internecie można znaleźć wiele metod na szybką redukcję, oczyszczenie organizmu  i pozbycie się nadmiaru toksyn m.in. poprzez diety alkaiczne. Musimy pamiętać jednak, że detoksykacja w naszym organizmie odbywa się niezależnie od stosowania tego rodzaju diety – wątroba oraz nerki wydalają samoistnie szkodliwe substancje.😊

Produkty light mają mniej kalorii i są zdrowsze niż ich tradycyjne  odpowiedniki

Od dłuższego czasu wiele osób jest przekonanych, że produkty typu light są zdrowsze  i nie tuczą. Tymczasem większość tego typu produktów  ma tyle samo kalorii, co ich tradycyjne odpowiedniki. Zdarza się, że bywają nawet bardziej kaloryczne. Musimy zdawać sobie sprawę, że usunięcie jakiegoś składnika wiąże się z zastąpieniem go przez inny. Tak aby produkt zachował odpowiednie właściwości np. usunięcie tłuszczu z nabiału wiąże się z dodaniem cukru lub sztucznych substancji słodzących, które nie są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego niezwykle ważny jest świadomy wybór oraz  precyzyjne i dokładne czytanie etykiet na produktach spożywczych. 

Musisz jeść superfoods, aby zdrowo i długo żyć 

Czy aby długo i zdrowo żyć należy odżywiać się jedynie superfoods? Oczywiście, że nie.   Jak najbardziej warto włączyć do swojej diety produkty bogate w składniki, które chronią nasz organizm np. przed działaniem wolnych rodników – jednak nie jest to magiczny lek na wszystkie choroby świata! Odżywiajmy się zdrowo, dbajmy o siebie, stosujmy zbilansowaną dietę bogatą w lokalne i zdrowe produkty, do której od czasu do czasu włączymy super produkty ale nie dajmy się zwariować.

Ograniczenie węglowodanów spowoduje szybką utratę masy ciała 

Zapamiętajmy – węglowodany same w sobie nie tuczą – tuczy nadwyżka kaloryczna, którą powodują często wysokokaloryczne dodatki do posiłków tj. masło, śmietana, sosy.
Makarony, ziemniaki, pieczywo i kasze są świetnym źródłem węglowodanów złożonych i powinny stanowić podstawę dobrze zbilansowanej diety każdego z nas. Dają nam one  uczucie sytości na dłużej, poprzez znacznie wolniejsze trawienie. Warto jednak ograniczyć węglowodany proste, które są zawarte w słodyczach i przekąskach i są źródłem pustych kalorii.

Dieta bezglutenowa odchudza

Dieta eliminująca gluten nie powinna być nadużywana przez osoby, u których nie ma do tego wyraźnych wskazań. Jest ona elementem leczenia, u osób zmagających się  z nietolerancjami oraz nadwrażliwościami. Dieta bezglutenowa nie jest równoznaczna z dietą odchudzającą. Oczywiście w przypadku gdy będzie ona stosowana przy ujemnym bilansie kalorycznym. Będzie powodowała spadek masy ciała – lecz nie spowodowany eliminacją glutenu, tylko ujemnym bilansem kalorycznym. Pamiętajmy również o tym, że bardzo często dieta bez glutenu jest dietą niedoborową. Ponieważ eliminujemy wiele zbóż, które są niezwykle cennym źródłem witamin, błonnika i składników odżywczych.

Modne diety - jak w nich się nie zgubić ? Najpopularniejsze mity dietetyczne
Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY