fbpx

Czy dieta bezglutenowa i bez laktozy ma sens ?

Gluten i laktoza – wrogowie czy przyjaciele?

Dieta bezglutenowa i bez laktozowa to jedne z najgorętszych trendów dietetycznych ostatnich lat. Wielu pacjentów prewencyjnie wyklucza z diety produkty zawierające gluten i laktozę. Najczęściej pojawiające się wymówki to: „znajoma stosuje taką dietę i czuję się na niej lepiej” lub „widziałem jak polecali ją w programie telewizyjnym”. Tymczasem, bezwzględnym wskazaniem do stosowania takich diet jest sytuacja, kiedy pojawia się nietolerancja glutenu oraz laktozy które powodują określone dolegliwości, a ich eliminacja jest korzystna dla zdrowia.

W ofercie naszych diet znajdziecie dwie opcje diety dla osób które cierpią na nadwrażliwość lub nietolerancję glutenu i nietolerancję laktozy.
Dla osób które cierpią na nietolerancje laktozy i glutenu – stworzyliśmy odrębną dietę.

Dieta bezglutenowa – kiedy jej eliminacja ma sens?

Dieta bez glutenu zakłada eliminację z jadłospisu zbóż tj. pszenica, jęczmień, żyto i zanieczyszczony owies. Wyłącznym wskazaniem do jego wykluczenia z codziennej diety są: celiakia, nietolerancja glutenu czy alergia na gluten. W tych schorzeniach dieta bezglutenowa to jeden z elementów leczenia, stosowany w celu poprawy stanu zdrowia. Badania naukowe pokazują, że nie ma podstaw, aby eliminować gluten w diecie osób zdrowych. Mimo tych zaleceń, coraz więcej osób np. redukujących masę ciała jest na diecie niezawierającej glutenu. Taka bezpodstawna i często stosowana bez kontroli lekarskiej dieta może prowadzić do niedoborów żywieniowych.

nietolerancja glutenu

Eliminacja glutenu to najczęściej unikanie produktów tj. makarony, kasze czy pieczywo – źródeł błonnika, witamin z grupy B, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, cynku czy miedzi. Niedobór tych składników może skutkować m.in. zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, częstszymi napadami głodu czy większym ryzykiem wystąpienia osteoporozy.
Warto również wiedzieć, że produkty bezglutenowe dostępne w sklepach są wysoko przetworzone, zawierają więcej tłuszczów (w tym niekorzystnych izomerów trans) oraz skrobi. Dodatkowo, aby polepszyć smak takich produktów, często dodawany jest do nich cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy substancje zagęszczające. Nie warto ich wykluczać „na zapas”. Ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. W przypadku, gdy po spożyciu produktów zawierających gluten pojawiają się określone dolegliwości. Należy wykonać szereg badań, które mogą potwierdzić wystąpienie nietolerancji lub celiakii.

Dieta bezglutenowa obrosła w wiele mitów dietetycznych – w ostatnim artykule na blogu o najpopularniejszych mitach dietetycznych 2020, pojawia się wzmianka czy dieta bezglutenowa odchudza.

Dieta bez laktozy – tak czy nie?

Osoby, które borykają się z problemem nietolerancji laktozy powinny wyeliminować z diety mleko oraz jego przetwory. Jednak nawet w tym przypadku, nie powinny rezygnować z produktów mlecznych bezwzględnie. Mogą wybierać te fermentowane, które zawierają znikome ilości laktozy lub nie zawierają jej wcale. A korzyści z ich spożycia znacznie przewyższają ewentualne lekkie dolegliwości.
Z kolei osoby zdrowe nie powinni unikać spożycia mleka, zawierającego laktozę. Pełni ona bowiem wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka – wpływa na procesy regeneracji nabłonka jelitowego, usprawnia motorykę jelit czy reguluje wydzielania hormonów.

nietolerancja laktozy

Jednak, aby mogła prawidłowo działać, musi być rozłożona przez enzym – laktazę. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mają niedobór tego enzymu i to powoduje określone dolegliwości – mdłości, bóle brzucha, biegunki czy wzdęcia. Warto wiedzieć, że to schorzenie często ma charakter przejściowy i mija z czasem w wyniku regeneracji zniszczonych wcześniej kosmków jelitowych. Niewiele osób ma tego świadomość i naraża się na długotrwałe niedobory m.in. wapnia, którego bogactwem są właśnie produkty mleczne.
Przejście na dietę bez glutenu i laktozy nie powinno być kierowane modą i stosowane bezpodstawnie. Bez kontroli i wyraźnych wskazań zdrowotnych sugerujących nadwrażliwość lub nietolerancje.

Bibliografia:
Michałowska J., Pastusiak K., Bogdański P., Kontrowersje wokół glutenu, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, tom 8, nr 3, 103-111;
Rychlik U., Marszałek A., Nietolerancja laktozy – współczesny stan wiedzy, Journal of Laboratory Diagnostics 2013; 49;1:71-73;
Stępień M., Bogdański P., Nadwrażliwość na gluten – fakty i kontrowersje, Forum Zaburzeń Metabolicznych. 2013; 4(4): 183–191.

dieta bezglutenowa i dieta bezlaktozowa
Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY