fbpx

Dieta a samopoczucie

W obecnych czasach jesteśmy otaczani z każdej strony mediami promującymi szczupłą sylwetkę, zdrowe odżywianie, aktywne życie co w istotny sposób oddziałuje na nas i koncentruje naszą uwagę na własnym ciele. Ale czy zdrowa dieta tylko i wyłącznie wpływa na atrakcyjność fizyczną? Jak wygląda kwestia samopoczucia podczas diety?

Nasze samopoczucie zależy od indywidualnych wartości, które są przez nas postrzegane jako ważne –
i od tego jaki poziom satysfakcji odczuwamy z nich w danym momencie. Niewątpliwie większość osób umieściłaby zdrowie na szczycie w hierarchii swoich potrzeb.

Określona i starannie dobrana dieta do indywidualnych potrzeb jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia, który w połączeniu z aktywnością fizyczną może w pozytywny sposób wpływać na postrzeganie siebie.

Słowo ,,dieta” często kojarzy się z ograniczeniami, udręką, rezygnowaniem z ulubionych produktów
i z negatywnym nastrojem. Na początek warto zaznaczyć, że są różne rodzaje diet.

Najbardziej popularna, opierająca się zrzucaniu zbędnych kilogramów to dieta odchudzająca. Nie zawsze jednak wiemy od czego zacząć – stosujemy restrykcje żywieniowe, katujemy się licząc kalorie, ograniczamy spotkania towarzyskie, które koncentrują się na wyjściach do restauracji. Łatwo się domyślić, że w takim wypadku nasz nastrój będzie miał wtedy tendencje spadkowe, a własne ciało zaczniemy postrzegać z niechęcią.

Na szczęście wcale nie musi to tak wyglądać, jeśli do diety podejdziemy zdroworozsądkowo. Dieta odchudzająca, niekoniecznie musi wiązać się z rezygnowaniem z ulubionych produktów i z głodówkami.

Odpowiednio dobrana dieta powinna dostarczyć do naszego organizmu wszystkie te elementy, które mieszczą się w naszym dziennym zapotrzebowaniu. Niewątpliwie, powinna też być dla nas atrakcyjna pod kątem smaku i wizerunku. Ważne żeby dieta była dostosowana do naszych potrzeb, zamiast tego, żeby nasze potrzeby były dostosowane do diety. Wtedy możemy jednocześnie czuć się dobrze, nawet pomimo procesu odchudzania.

Kolejną trudnością podczas określonej diety jest koncentracja na krótkotrwałych przyjemnościach, która oddala nas od długoterminowych celów. Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego efektu, pragniemy szybkich zmian a ich brak sprawia, że odczuwamy rezygnację.

Wtedy pojawiają się myśli: ,,tak się staram, a to i tak na nic” i wracamy do swoich wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Kolejnym aspektem utrudniającym bycie na diecie odchudzającej może być nawyk szybkiego nagradzania się. Wtedy myśli wyglądałyby następująco: ,,tak mi dzisiaj dobrze poszło, że zasługuję na nagrodę”. Warto od początku nastawić się na to, że stosowanie diety to proces, który mieści się w wyznaczonym czasie
i kierują nim określone zasady.

Niewątpliwie złe nawyki żywieniowe mają wpływ na nasze samopoczucie, negatywnie oddziałują na nasze zdrowie, prowadzą do licznych chorób cywilizacyjnych.

Działa to także w drugą stronę – to nasz nastrój może oddziaływać na niezdrowe zachcianki żywieniowe, prowadzić do przejadania się lub całkiem odwrotnie do braku odczucia głodu. Wpływ jedzenia na nasze samopoczucie jest nie tylko chwilowy, czasami oddziałuje na nas po kilku – kilkunastu tu minutach
od spożycia posiłku, ale również długofalowy związany ze spożywaną przez nas dietą. Po zjedzeniu wysokokalorycznego batonika odczujemy silny wyrzut energii – niewątpliwie tak szybko jak odczujemy rozkosz, tak szybko ona przeminie. Świadome odżywianie, to takie dzięki któremu będziemy czuli się
ze sobą dobrze nie tylko tu i teraz, ale zadowolenie z siebie pozostanie z nami na dłużej.

Mimo, że czasami ciężko zmienić swoje dotychczasowe nawyki, warto pomyśleć o swoim zdrowiu – bo czy jest coś ważniejszego od niego?

Artykuł mgr. Joanna Kruczykowska.

samopoczucie podczas diety
Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY