Bądź na bieżąco z najlepszymi ofertami! Wyraź zgody marketingowe i zyskaj dostęp do wyjątkowych ofert i ekskluzywnych rabatów – prosto na e-mail i SMS.
Jesteś po zabiegu i chcesz wiedzieć, co jeść, aby jak najszybciej wrócić do pełni sił? Wiemy, że okres przypadający tuż po operacji to nie najlepszy moment na kulinarne eksperymenty. Przeciwnie! W trakcie jego trwania warto stawiać na wyselekcjonowaną dietę, która będzie bezpieczna i wesprze Twój organizm podczas rekonwalescencji. Jak to zrobić? Już wyjaśniamy!
Jakie produkty mogą być Twoimi sprzymierzeńcami w procesie gojenia? Które lepiej na jakiś czas odstawić na półkę? Poznaj sprawdzone sposoby na bezpieczne odżywianie po operacji układu pokarmowego.
Dobór właściwych składników odżywczych – szczególnie po odbytej operacji układu pokarmowego, nie jest wyłącznie kwestią komfortu. Jest odwrotnie! To wręcz fundament, na którym opiera się cały proces dalszego leczenia oraz powrotu do pełni sił i zdrowia.
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że po zabiegu Twój organizm potrzebuje “paliwa”, które przyspieszy jego regenerację i gojenie ran. Szczególnie istotna jest zwiększona ilości białka, a także innych składników odżywczych.
Jednak rola prawidłowej diety nie ogranicza się tylko do tych aspektów. Poza nimi – może zmniejszać ryzyko powikłań (infekcji, problemów z gojeniem).
Proces powrotu do normalnego odżywiania możemy podzielić na kilka etapów. Pierwszy to dieta płynna, następnie – “papkowata”, a na końcu – lekkostrawna. Ważne: momenty, w których można przejść z jednej diety w drugą – powinny być konsultowane z lekarzem.
Pierwsze dni tuż po operacji są kluczowe do przywrócenia funkcji przewodu pokarmowego. Zacznij od przyjmowania niewielkich porcji chłodnych płynów (niegazowana woda, rozcieńczone soki). Gdy Twój organizm zacznie dobrze je tolerować – możesz przejść do tzw. diety papkowatej. Wówczas rozszerzysz swój jadłospis o musy, kisiel, naturalne jogurty, a także przecierane zupy. Pamiętaj: jedz mało (objętościowo), ale za to często (nawet 6 – 8 razy dziennie).
Kolejnym krokiem mogą być pokarmy stałe (koniecznie miękkie i rozdrobnione). Jednak zanim je wprowadzisz – skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Ostatnim etapem na drodze powrotu do pełni zdrowia jest dieta lekkostrawna, która składa się z dań gotowanych, pieczonych oraz duszonych. Postaw na delikatne mięsa (kurczak, indyk), ryby, rozdrobnione warzywa i drobne kasze.
W kolejnych tygodniach stopniowo rozszerzaj menu o nowe produkty. Jednak zawsze przyglądaj się reakcjom Twojego organizmu.
Jak pewnie już wiesz – każda operacja układu pokarmowego jest inna, co naturalnie skutkuje tym, że wymaga również odmiennego podejścia do samej diety.
Tu liczy się stopniowe wprowadzanie pokarmów oraz stosowanie małych porcji – przyjmowanych od 6 do nawet 8 razy dziennie. Zacznij od płynów, a następnie stopniowo przejdź do papek. Twoje posiłki powinny być delikatne. Idealnie sprawdzą się chude mięsa, ryby, warzywa oraz jaja. Unikaj pokarmów ciężkostrawnych.
Zwróć szczególną uwagę na produkty bogate w błonnik. “Dozuj” go ostrożnie. Podobnie, jak w innych dietach – zacznij od diety płynnej, następnie papkowatej, na lekkostrawnej kończąc.
Uważaj na tłuste potrawy i bardzo mocno kontroluj konsystencję, objętość oraz wielkość swoich porcji.
Jeżeli masz za sobą operację układu pokarmowego – z pewnością musisz powiedzieć “do widzenia” (przynajmniej na pewien czas), wszelkim produktom, które mogą być ciężkostrawne, a także podrażniać Twój organizm. W związku z tym unikaj: smażonych potrawy, ostrych przypraw, a także surowych warzyw i owoców, napojów gazowanych oraz oczywiście – alkoholu. Produkty powodujące wzdęcia (kapusta, fasola, cebula) również nie będą w tym czasie najlepszym wyborem dietetycznym.
Twoim największym wrogiem podczas rekonwalescencji jest również pośpiech (nie modyfikuj diety zbyt szybko). Naturalnie, okres karencji dla poszczególnych produktów zależy od rodzaju operacji i Twojej indywidualnej tolerancji.
Nasza rada: słuchaj zaleceń lekarza, a także tego, co chce Ci przekazać Twój własny organizm.
Jeśli szukasz sprawdzonej diety, która ułatwi Ci odzyskanie pełni sił po operacji – koniecznie zapoznaj się z dedykowanymi pakietami diet medycznych od Tajm. W naszej ofercie znajdziesz jadłospisy tworzone z myślą o najbardziej wymagających przypadkach, w tym: kardiologiczne, diabetyczne oraz lekkostrawne.