fbpx

Dieta SIRT – jak działa ? jak można na niej schudnąć?

Jeden z najnowszych trendów w obszarze dietetyki, znany przede wszystkim dzięki autorce przeboju Hello – Adele i jej spektakularnej metamorfozie. Założenia diety SIRT skupiają się na produktach, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, a nie tych, których należy unikać.  W porównaniu z niektórymi, innymi dietami – dieta SIRT nie jest ona zbyt restrykcyjna, a prognozowane spadki masy ciała zachęcają do jej wypróbowania.

W naszym cateringu dietetycznym nie mogło zabraknąć diety SIRT !

dieta sirt - co to jest ?

Jaka dieta SIRT jest naprawdę? Dlaczego warto dać jej szansę i czego może nas nauczyć? 

Założenia diety SIRT 

Zakłada spożycie 4 posiłków dziennie, które należy zjeść do godziny 19. Opiera się na urozmaiconych i pełnowartościowych produktach, a bazą do jej tworzenia są składniki o właściwościach przeciwutleniających.

Składa się z kilku faz i etapów:

FAZA I:

 • Etap I – najbardziej kontrowersyjny i restrykcyjny. Trwa 3 dni i zakłada spożycie 1000 kcal w ciągu dnia. W tym okresie jadłospis opiera się głownie na sokach i zupach. Jednak pojawia się jeden posiłek w stałej, standardowej formie. 
 • Etap 2 – rozpoczyna się 4 dnia i trwa do 7 doby stosowania diety. Kaloryczność codziennej diety zwiększa się do 1500 kcal.  Jadłospis bazuje na 2 posiłkach w formie stałej i 2 w formie płynnej. 

FAZA II:

 • Etap 1 – trwa  między 8 a 14 dniem stosowania diety. Nie narzuca określonej kaloryczności diety, choć dla uzyskania lepszych efektów zaleca się stosowanie jej  w kaloryce 1500 kcal-1800 kcal. Zakłada  ona spożycie 3 głównych posiłków w formie stałej i jednego koktajlu w ciągu dnia. Większa ilość spożywanej żywności będzie warunkowała przyjmowanie większej ilości kalorii, co ma na celu uniknięcie niepożądanego efektu jo-jo. 
 • Etap 2 – ostatni etap, rozpoczynający się 15 dnia stosowania diety SIRT to właściwie wprowadzenie zasad racjonalnego żywienia jako stałego elementu trybu życia. Nie narzuca się ograniczeń dotyczących kaloryczności diety. Należy pić jeden koktajl dziennie i nie można rezygnować z produktów bogatych w sirtuiny.

I tu docieramy do sedna – czym są więc te cudotwórcze sirtuiny, jak działają i w jakich składnikach diety możnemy je znaleźć?

Sirtuiny – prozdrowotne białka 

Badania pokazują, iż restrykcje kaloryczne aktywują działanie sirtuin, wspierając tym samym ich funkcjonowanie. Sirtuiny spowalniają komórkowe procesy starzenia się komórek, pozytywnie wpływają na metabolizm, przyspieszają spalanie tłuszczu czy regulują gospodarkę węglowodanową organizmu. Ich aktywacja może być pomocna w leczeniu chorób tj. cukrzyca typu 2, otyłość czy choroba Alzheimera. Jednak mechanizmy ich działania w organizmie człowieka wymagają jeszcze wielu przeprowadzonych badań, a co za tym idzie – dużej ilości czasu i pieniędzy.

Co właściwie jeść na diecie SIRT?

Same pyszności! A do tego kolorowe i zdrowe. Takie, które każdy dietetyk zaleci swoim podopiecznym, ze względu na ich prozdrowotne właściwości. Na talerzu lub w szklance powinni zatem znaleźć się:

 • zielone warzywa – jarmuż, rukola, seler naciowy czy natka pietruszki – doskonałe źródło beta-karotenu, kwasu foliowego czy żelaza; 
 • owoce – truskawki, owoce jagodowe, mające działanie przeciwzapalne i poprawiające wrażliwość na insulinę;
 • gryka, soja;
 • czerwona cebula, cykoria, kapary;
 • oliwa extra virgin, orzechy włoskie, które są niezbędne w diecie SIRT. Jest to bogactwo zdrowych kwasów omega 3, które zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych;
 • przyprawy – papryczka chilli i kurkuma; 
 • napoje – zielona herbata, kawa, kakao i … czerwone wino, które jest szczególnie bogate w reserwatrol – substancję przeciwutleniającą, która działa ochronnie na układ krążenia. Ale co za dużo to niezdrowo, dlatego niewielki kieliszek czerwonego wina dziennie                        w zupełności wystarczy, aby zadbać m.in. o nasze serce.

Czy dieta SIRT …działa? 

Niskokaloryczny początek diety może początkowo zniechęcać i budzić nasze wątpliwości, jednakże trwa on na tyle krótko, że u zdrowych osób nie powinien spowodować niekorzystnych efektów. Potem jest tylko lepiej – kaloryczność dopasowana indywidualnie, a jadłospis bogaty w warzywa, owoce jagodowe, nieprzetworzone produkty i „dobre” źródła tłuszczów tj. oliwa czy orzechy. Do tego wino i gorzka czekolada (z umiarem!). To właściwie wymarzony sposób żywienia, który z powodzeniem może być stosowany przez…całe życie! 

dieta sirt - co to za dieta?
Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY