fbpx

Odchudzanie – co pić?

Czy odpowiednie nawodnienie jest ważne w aspekcie zdrowego odżywiania oraz odchudzania? Oczywiście!

Chociażby dlatego że w 45-75% (w zależności od wieku, płci i budowy ciała) nasz organizm składa się z wody. Co więcej, woda pełni istotną rolę – jest nośnikiem i rozpuszczalnikiem dla wielu witamin oraz składników mineralnych, odpowiada za regulację temperatury ciała oraz bierze udział w procesie przemiany materii i usuwaniu toksyn z organizmu. W niepamięć powinny odejść wszelkie kolorowe napoje słodzone, gazowane. Warto też zwrócić uwagę na zawartość cukru i tłuszczu w pitnych produktach nabiałowych – jogurty owocowe, maślanki smakowe podczas diety redukcyjnej powinniśmy przygotowywać samodzielnie.

Jakie więc napoje należy wybierać podczas diety odchudzającej?

 • Przede wszystkim – wodę.
  Jaką? To zależy od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia. Warto zwrócić uwagę na stopień mineralizacji wody. Najbezpieczniejszym wyborem będzie ta o średniej mineralizacji (500-1500 mg/l). Wspomoże to odpowiednie odżywienie organizmu, poprzez dostarczenie, m.in. magnezu, wapnia czy potasu.

 • Napoje izotoniczne.
  W czasie trwania diety odchudzającej, kiedy staramy się zwiększać aktywność fizyczną, warto sięgać po napoje izotoniczne, zarówno przed treningiem, jak i w trakcie lub po. Najlepiej sprawdzą się te samodzielnie przygotowane w domu. To nic trudnego, wystarczy dokładnie połączyć ze sobą wodę, sok wyciśnięty z ulubionych cytrusów (limonka, cytryna, pomarańcza, grejpfrut), łyżeczkę miodu i szczyptę soli. Zapewni to nie tylko odpowiednie nawodnienie, ale także uzupełnienie elektrolitów.

 • Zielona herbata.
  Co prawda, napój ten nie posiada magicznych właściwości, które sprawią, że zbędne kilogramy odejdą bezpowrotnie, ale…. na pewno wspomoże odchudzanie. Warto sięgać po 1-2 filiżanki dziennie. Zielona herbata zawiera katechiny – związki, które wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej, polifenole o działaniu antyoksydacyjnym oraz teinę, która przyspiesza metabolizm. Co więcej, regularne picie zielonej herbaty zmniejsza apetyt.

 • Koktajle warzywno-owocowe.
  Po koktajle warzywno-owocowe warto sięgać przede wszystkim ze względu na dużą dawkę witamin i składników mineralnych, których dostarczenie może być utrudnione, kiedy podaż kalorii jest ograniczona. Warzywa i owoce to także źródło błonnika pokarmowego, który wpływa na metabolizm – przyspiesza przemianę materii. Koktajl może stanowić jeden z posiłków w ciągu dnia – II śniadanie lub podwieczorek. Szczególnie zalecane są koktajle z warzyw niskokalorycznych – pomidory, ogórki, pietruszka, seler naciowy, ananasy, truskawki, cytrusy.

 • Kombucha
  Coraz bardziej popularnym napojem staje się kombucha. Jest to fermentowany napój, który powstaje przez dodanie probiotycznych bakterii do herbaty, o słodko-kwaśnym smaku. Coraz więcej badań dowodzi, że korzystnie wpływa na pracę jelit oraz przyspiesza przemianę materii, wspomagając tym samym utratę wagi.

Odpowiednia podaż płynów w ciągu dnia jest niezmiernie ważna. Wybierając powyższe napoje, możemy mieć pewność, że nasz organizm będzie odpowiednio nawodniony, samopoczucie lepsze, a utrata masy ciała szybsza i skuteczniejsza! 😊

Korzyści stosowania diety z niskim indeksem glikemicznym

Co to jest dieta z niskim Indeksem Glikemicznym, jakie korzyści daje? Ostatnio bardzo modna i popularna stała się dieta o niskim indeksie glikemicznym. Pojęcie indeksu glikemicznego zostało wprowadzone ponad...

Czytaj więcej
Odchudzanie – co pić?

Czy odpowiednie nawodnienie jest ważne w aspekcie zdrowego odżywiania oraz odchudzania? Oczywiście! Chociażby dlatego że w 45-75% (w zależności od wieku, płci i budowy ciała) nasz organizm składa się...

Czytaj więcej
Jak się zdrowo i skutecznie odchudzać?

Każdy to zna „nowy rok, nowa ja”, „w tym roku będzie inaczej”! Często w połowie lutego motywacja pryska, a Ty na nowo rozsmakowujesz się w słodyczach, chipsach. Jak to...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY