fbpx

Superfoods – co warto włączyć do swojej diety?

Superfoods – co to takiego?
Jest to żywność bogata w różne składniki odżywcze pochodzenia naturalnego. Słysząc superfoods często mamy na myśli egzotyczne warzywa, owoce i przyprawy o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Jednak w Polsce również mamy produkty, które spełniają te wymagania.

Polskie superfoods, które warto włączyć do swojej diety:
– Siemię lniane (nasiona lnu) zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, ligniny i kawasów tłuszczowych omega – 3. Dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet.
– Bez czarny zawiera związki polifenolowe i może działać przeciwnowotworowo.
– Aronia czarnoowocowa zawiera witaminy (A, z grupy B, C i E), składniki mineralne takie jak: potas, wapń i magnez oraz związki polifenolowe. Uważana jest nawet za jedno z najlepszych źródeł polifenoli. Ma właściwości regulujące ciśnienie krwi, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Może także usuwać szkodliwe metale ciężkie z organizmu. Ma działanie przeciwnowotworowe.
– Czosnek pospolity – ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwgrzybicze, przeciwzakrzepowe i przeciwnowotworowe.
– Rokitnik zwyczajny charakteryzuję się dużą zawartością witaminy C, zawiera jej aż ok. 900 mg w 100 g, warto wspomnieć, że cytryna, która powszechnie uważana jest za dobre źródło witaminy C, zawiera jej tylko 50 mg w 100 g. Rokitnik zawiera także związki polifenolowe i działa przeciwnowotworowo.
– Orzechy włoskie są źródłem witaminy E, minerałów (magnez, potas, mangan) i kawasów omega – 6 oraz omega – 3. Mogą zapobiegać chorobom układu krążenia i działać przeciwzapalnie.
– Miód zawiera wiele witamin i minerałów. Działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie.
– Żurawina jest bogatym źródłem witamin (A, E i C), beta-karotenu, luteiny, polifenoli oraz składników mineralnych takich jak: potas, sód i selen. Ma właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i dobrze wpływa na kondycję skóry.

Podsumowanie
Żywności o zdrowotnych właściwościach w Polsce nie brakuje. W naszym cateringu również korzystamy z superfoods, dzięki czemu posiłki są jeszcze bardziej wartościowe.

Źródła:
https://pzp.umw.edu.pl/pdf/2015/5/4/401.pdf
https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2017/Nr%202/Bromatologia%202_2017%20art%2003%20s%20106-114.pdf
https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2400/2357

Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY