fbpx

Rola snu w odchudzaniu

Prawidłowa długość snu

Dla każdego z nas sen jest niezwykle ważnym elementem warunkującym prawidłową regenerację całego organizmu, ale  głównie mózgu po całym dniu pracy i przyswajania nowych informacji. Zakłada się, że nasz mózg potrzebuje godzinę snu na każde dwie godziny czuwania. Oznacza to, że idealny sen powinien trwać 8 godzin. Zarówno zbyt krótki sen (poniżej 6 godzin), jak i za długi (powyżej 9 godzin) wpłyną negatywnie na nasze samopoczucie, co będzie się niekorzystnie odbijało się na naszym zdrowiu.

Rola snu

Sen odgrywa istotną rolę w wielu aspektach naszego życia. Wpływa między innymi na prawidłową homeostazę odpowiedzialną za regulacje pracy całego organizmu. Bierze również udział w procesach związanych z zachowaniem prawidłowej masy ciała, czy też odchudzaniem. Faktem jest, iż w redukcji masy ciała kluczową rolę odgrywają dobrze dobrana dieta połączona z odpowiednią aktywnością fizyczną. Jednakże istnieje wiele innych czynników wspomagających ten efekt – jednym z nich jest właśnie prawidłowy sen.

Zmęczenie a motywacja

W trakcie snu nasz organizm ma czas na odpoczynek i  regenerację. To właśnie, wtedy mózg przetwarza wszelkie informacje. W jaki więc sposób sen może przyśpieszyć lub usprawnić proces odchudzania? Istnieje tak naprawdę kilka korzyści płynących ze zdrowego snu, widocznych podczas odchudzania. Jedną z nich jest wypoczęty i zregenerowany organizm, który ma siłę do działania. W okresie, gdy jesteśmy niewyspani i przemęczeni może brakować nam energii oraz motywacji, wtedy często odpuszczamy sobie dietę, a to pierwszy krok do powrotu do złych nawyków żywieniowych.

Wpływ snu na pracę organizmu

Nie zrzucajmy jednak całej winy na brak motywacji i zaangażowania z naszej strony. Zmęczenie organizmu również powoduje zaburzenia wielu jego czynności związanych między innymi z układem hormonalnym czy metabolizmem. Spowolnione tempo trawienia i wchłaniania poszczególnych składników oraz ich przemiany biochemiczne mogą wpłynąć na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Do takiej sytuacji może dojść nawet w przypadku, gdy dbamy o dietę i spożywamy odpowiednią lub zmniejszoną ilości kalorii.

Podobnie nasz organizm może reagować na rozregulowanie pracy układu endokrynnego, czyli produkującego hormony. Notorycznie zaburzony sen wpłynie niekorzystnie na cały ten układ, reakcje będą następowały łańcuchowo. Początkowo nasz układ hormonalny może wytwarzać większe ilości adrenaliny, będzie to odpowiedź na stres związany z niewyspaniem oraz próba pobudzenia organizmu w różnych sytuacjach. Może dojść także do zaburzeń produkcji lub działania melatoniny, kortyzolu czy hormonów tarczycy, lub tych odpowiedzialnych za jej pracę tarczycy. Niesprawne działanie tego układu może wpłynąć na brak skuteczności w odchudzaniu.

Aktywność fizyczna a prawidłowy sen

Niewyspany organizm to też pogorszona koordynacja ruchowa. Jest to dla nas uciążliwe głównie podczas aktywności fizycznej. Mamy mniej energii, zdecydowanie szybciej się męczymy i nie jesteśmy w stanie wykonywać tylu ćwiczeń ilu potrzebujemy. Będzie to miało negatywny wpływ na utratę zbędnych kilogramów.

Sen jest kluczowym elementem wypoczynku i regeneracji organizmu. W połączeniu z dobrze dobraną dietą oraz prawidłową aktywnością fizyczną wesprze nas w walce z nadwagą. Z tego względu powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zadbać o prawidłowy i niezaburzony sen.

sen zdrowa dieta odchudzanie rola snu w odchudzaniu
Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY