fbpx

Wartość i skład napoju izotonicznego

Już teraz możesz kupić izotonik od Tajm

Tajm caternig przygotował dla Was własną odsłonę napoju izotonicznego. Jego skład jest w 100% naturalny i przygotowywany jest na świeżo. Znajdziecie w nim wodę, miód, cytrynę sól i miętę. Idealnie nadaje się na upały i trakcie treningów. Odpowiednio zbilansowany wspomoże uzupełnić Wam energię i elektrolity. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Czym są izotoniki?

Napoje izotoniczne cieszą się coraz większą popularnością, głównie wśród młodych, aktywnych fizycznie osób. Szczególne zainteresowanie tego typu produktami jest w okresie letnim, kiedy temperatury na zewnątrz są najwyższe. Co takiego jest w napojach izotonicznych, że społeczeństwo coraz chętniej po nie sięga? Co wyróżnia je od innych płynów, czy zwykłej wody? I czy są bezpieczne? Wszystkie odpowiedzi na te pytania i wiele innych związanych z izotonikami znajdziecie czytając poniższy artykuł.

W celu zrozumienia fenomenu izotoników musimy wiedzieć czym właściwe one są. Napój izotoniczny jest to płyn, którego osmolalność jest bardzo zbliżona do płynów ustrojowych człowieka. Oznacza to, że stężenie elektrolitów i składników mineralnych w tym płynie powinno być jak najbardziej zbliżone do stężenia tych składników w naszej krwi. Taki skład gwarantuje lepszą dostępność i szybsze wchłanianie utraconych z potem elektrolitów.  Oznacza to, iż deficyt niezbędnych elektrolitów jest uzupełniony w krótszym czasie. To właśnie ta cecha napojów izotonicznych wyróżnia je na tle innych napojów.

Napoje izotoniczne, a energetyki

Brak świadomości w temacie napojów izotonicznych skutkuje częstym myleniem ich z napojami energetycznymi. Jest to oczywiście duży błąd. Napoje izotoniczne w przeciwieństwie do energetyków nie maja nas pobudzać ani wpłynąć na przyśpieszenie pracy organizmu. Nie mają też w swoim składzie substancji typu kofeina, tauryna czy guarana, wpływających na podniesienie ciśnienia krwi lub przyśpieszenie akcji serca. Skład napojów izotonicznych jest o wiele prostszy. Jedyne niekorzystne składniki jakie możemy tam znaleźć (w zależności od producenta) to: barwniki, aromaty, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości i konserwanty. Czyli substancje występujące we wszystkich dostępnych produktach spożywczych.

Kiedy sięgać po napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne najlepiej sprawdzają się w okresie wzmożonej potliwości, to znaczy podczas wysokich temperatur i aktywnego uprawiania sportu. Wtedy tracimy najwięcej składników mineralnych wraz z potem. Deficyt ten może przejawiać się osłabieniem czy kurczami mięśni, ale przede wszystkim odwodnieniem. W tym ostatnim przypadku uzupełnianie płynów jest kluczowe.

Zdrowa dieta upały nawodnienie izotoniki napoj izotoniczny zdrowe nawodnienie
Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY