fbpx

Wartość i skład napoju izotonicznego

JUŻ TERAZ W TAJM MOŻESZ ZAKUPIĆ IZOTONIK OD TAJM

Tajm caternig przygotował dla Was własną odsłonę napoju izotonicznego. Jego skład jest w 100% naturalny i przygotowywany jest na świeżo. Znajdziecie w nim wodę, miód, cytrynę sól i miętę. Idealnie nadaje się na upały i trakcie treningów. Odpowiednio zbilansowany wspomoże uzupełnić Wam energię i elektrolity. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Czym są izotoniki?

Napoje izotoniczne cieszą się coraz większą popularnością, głównie wśród młodych, aktywnych fizycznie osób. Szczególne zainteresowanie tego typu produktami jest w okresie letnim, kiedy temperatury na zewnątrz są najwyższe. Co takiego jest w napojach izotonicznych, że społeczeństwo coraz chętniej po nie sięga? Co wyróżnia je od innych płynów, czy zwykłej wody? I czy są bezpieczne? Wszystkie odpowiedzi na te pytania i wiele innych związanych z izotonikami znajdziecie czytając poniższy artykuł.

W celu zrozumienia fenomenu izotoników musimy wiedzieć czym właściwe one są. Napój izotoniczny jest to płyn, którego osmolalność jest bardzo zbliżona do płynów ustrojowych człowieka. Oznacza to, że stężenie elektrolitów i składników mineralnych w tym płynie powinno być jak najbardziej zbliżone do stężenia tych składników w naszej krwi. Taki skład gwarantuje lepszą dostępność i szybsze wchłanianie utraconych z potem elektrolitów.  Oznacza to, iż deficyt niezbędnych elektrolitów jest uzupełniony w krótszym czasie. To właśnie ta cecha napojów izotonicznych wyróżnia je na tle innych napojów.

Napoje izotoniczne, a energetyki

Brak świadomości w temacie napojów izotonicznych skutkuje częstym myleniem ich z napojami energetycznymi. Jest to oczywiście duży błąd. Napoje izotoniczne w przeciwieństwie do energetyków nie maja nas pobudzać ani wpłynąć na przyśpieszenie pracy organizmu. Nie mają też w swoim składzie substancji typu kofeina, tauryna czy guarana, wpływających na podniesienie ciśnienia krwi lub przyśpieszenie akcji serca. Skład napojów izotonicznych jest o wiele prostszy. Jedyne niekorzystne składniki jakie możemy tam znaleźć (w zależności od producenta) to: barwniki, aromaty, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości i konserwanty. Czyli substancje występujące we wszystkich dostępnych produktach spożywczych.

Kiedy sięgać po napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne najlepiej sprawdzają się w okresie wzmożonej potliwości, to znaczy podczas wysokich temperatur i aktywnego uprawiania sportu. Wtedy tracimy najwięcej składników mineralnych wraz z potem. Deficyt ten może przejawiać się osłabieniem czy kurczami mięśni, ale przede wszystkim odwodnieniem. W tym ostatnim przypadku uzupełnianie płynów jest kluczowe.

Zdrowa dieta upały nawodnienie izotoniki napoj izotoniczny zdrowe nawodnienie
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej
Gluten – czy jest bezpieczny?

Czym właściwie jest gluten? Gluten jest naturalnym białkiem występującym w niektórych zbożach. Jest również jednym z najczęściej wykluczanych składników w diecie oraz należy do grupy podstawowych alergenów. Nietolerancja glutenu...

Czytaj więcej
Wartość i skład napoju izotonicznego

JUŻ TERAZ W TAJM MOŻESZ ZAKUPIĆ IZOTONIK OD TAJM Tajm caternig przygotował dla Was własną odsłonę napoju izotonicznego. Jego skład jest w 100% naturalny i przygotowywany jest na świeżo....

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY