fbpx

Czym jest efekt jo-jo?

Efekt jo-jo to wzrost masy ciała po redukcji, waga wraca do stanu przed odchudzaniem lub jest wyższa. Występuję po nieodpowiednio przeprowadzanym odchudzaniu.

Przyczyny
W obecnych czasach często szukamy sposobów, dzięki którym uzyskamy szybki efekt. Jesteśmy zalewani artykułami o odchudzaniu “Schudnij 10 kg w tydzień” “Dieta cud”. Nie zastanawiamy się nad negatywnymi skutkami, widzimy tylko nasz cel. Jednak do czego może prowadzić szybka utrata masy ciała? Właśnie do efektu jo-jo.

Odpowiednie tempo chudnięcia to około 0,5-1% masy ciała tygodniowo. Schudniesz wolniej ale efekt utrzyma się dłużej. Restrykcyjne diety, w których ślepo przestrzegamy zaleceń (np. Dieta Dukana lub sokowa) nie uczą zdrowych nawyków. Po zakończeniu takiej kuracji wracasz do żywienia sprzed odchudzania. Co za tym idzie? Przybierasz na wadze (efekt jo-jo).

Restrykcyjne diety mogą prowadzić do zaburzeń naszych hormonów głodu i sytości. Objawia się to większym głodem lub apetytem. Wynikiem tego jest nadmierne objadanie.

Jeśli osiągniesz swój cel, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia również może spowodować powrót do wcześniejszej wagi. Przyczyną efektu jo-jo może być także zbyt szybkie zwiększanie kalorii po okresie redukcji. Wracając do starych nawyków żywieniowych, możesz utracić wypracowane efekty.

Co zrobić aby nie było efektu jo-jo?
– Wyznacz sobie realny cel. Nie wierz w diety cud i hasła “Schudnij 10 kg w tydzień”.
– Unikaj restrykcyjnych diet, które w dłuższej perspektywie mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści.
– Stosuj diety zbilansowane i odpowiednie do twojego zapotrzebowania kalorycznego. Taka dieta nauczy cię zdrowych nawyków, które pozwolą ci utrzymać odpowiednią wagę długoterminowo.
– Podejdź do diety zdroworozsądkowo. To pozwoli ci dłużej utrzymywać swoje postanowienia.
– Po zakończeniu redukcji kalorie dodawaj stopniowo, aby uniknąć utraty wypracowanego efektu.
– Bądź cierpliwy/a. Wolniejsza redukcja zapewni bardziej długotrwały efekt niż nagła utrata wagi.
– Pamiętaj o aktywności fizycznej, dzięki niej zwiększysz szansę na wymarzoną sylwetkę i zdrowie.

Jeśli zdarzyło ci się doświadczyć efektu jo-jo, nie poddawaj się. Spróbuj jeszcze raz z nowo nabytą wiedzą i doświadczeniem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6850662/
http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2015/06/pnm_2013_038-043b.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6366252/
https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/59269/45214

Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY