fbpx

Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna?

Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z pożywieniem. Dietetycy najczęściej zalecają deficyt kaloryczny przy redukcji ok. -500 kcal lub -20% od całkowitej przemiany materii dziennie.

Całkowita przemiana materii to podstawowa przemiana materii powiększona o aktywność fizyczną, więc może się różnić każdego dnia w zależności od tego, ile się ruszamy i czy robimy jakiś trening. Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć kaloryczność diety i wygenerować deficyt kaloryczny umożliwiający bezpieczne i skuteczne odchudzanie, skonsultuj się z naszym działem dietetyki (tel. 691 540 005).

Redukcja a ilość białka w diecie

Podczas redukcji masy ciała, poza deficytem kalorycznym, ważna jest zawartość białka w diecie. Aby w trakcie odchudzania spadek masy dotyczył głównie ubytku tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej, należy spożywać ok. 0,8-1 g białka na kilogram masy ciała na dobę.

Dieta redukcyjna – co jeść, a czego nie?

Odchudzanie to nie musi być katorga ani wyrzeczenia, nie musisz chodzić głodny ani rezygnować ze swoich ulubionych dań czy deserów.

 

Najlepsza dieta redukcyjna to taka, która zapewni Ci sytość, jest smaczna i jesteś w stanie utrzymać ją na tyle długo, aby uzyskać pożądane rezultaty. Dlatego na diecie może od czasu do czasu znaleźć się coś, co kojarzy nam się jako „niedietetyczne”. Wiąże się to z tym, że odchudzanie nie powinno być krótkim zrywem, gdy dajesz z siebie 100%, a po osiągnięciu wymarzonej wagi lub sylwetki wracasz do starych nawyków, tylko trwałą zmianą stylu życia i nawyków żywieniowych, żeby redukcja masy ciała była skuteczna i bez efektu jojo.

Zasada 80/20 w diecie redukcyjnej

Polecana jest zasada 80/20, która pozwala zachować balans, między pilnowaniem diety a jedzeniem dla przyjemności – polega ona na tym, by 80% diety stanowiły produkty zdrowe i nieprzetworzone, a 20% – jedzenie dla przyjemności, kiedy możesz zjeść, co lubisz (w ramach zapotrzebowania kalorycznego, aby nie zaprzepaścić efektów całej diety redukcyjnej). Kluczowe jest, że możesz, ale nie musisz korzystać z tej zasady. Wiele osób może stosować zasadę 80/20 tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. imprezy, spotkania. Dzięki zasadzie 80/20 nie będziesz czuć, że dieta to „wszystko albo nic”.

Zdrowe nawyki podczas redukcji (i nie tylko)

Zmiany w nawykach wprowadzaj po kolei – dzięki temu jest większa szansa, że zmiana będzie trwała. Może na początek:

  • zacznij pić większą ilość wody,
  • staraj się nie podjadać między posiłkami,
  • zamiast słodzić herbatę 2 łyżeczkami, posłódź 1 łyżeczką cukru, a za 2 tygodnie spróbuj nie osłodzić jej w ogóle,
  • zwiększ ilość ruchu w ciągu dnia – wybierz schody zamiast windy, pójdź na spacer lub poćwicz w domu choćby 15 minut.

Catering z dietą redukcyjną

Pilnowanie diety, liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków jest dla Ciebie skomplikowane, czasochłonne, albo nie wiesz jak się za to zabrać? Nie przejmuj się – zamów dietę redukcyjną
w cateringu TAJM i otrzymuj pyszne posiłki w odpowiedniej dla Ciebie kaloryczności, z właściwą zawartością białka, zbilansowane przez naszych dietetyków klinicznych. Z naszym cateringiem podczas odchudzania będziesz mieć możliwość zjeść ciasto, pizzę i inne smakołyki, a przede wszystkim zyskasz czas, aby robić to, co lubisz.

Możesz wybrać dietę redukcyjną w kalorykach:

  • 1000 kcal
  • 1200 kcal
  • 1500 kcal
  • 1800 kcal
  • 2000 kcal
  • 2500 kcal

Psss…Dania z diety redukcyjnej znajdziesz również w diecie z Wyborem Menu Premium i Basic.

Zamów już teraz!

Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY