fbpx

Pod lupą dietetyka: Głodówki

Idea głodówek spędza sen z powiek wielu osobom chcącym zgubić zbędne kilogramy, lub usprawnić funkcjonowanie swojego układu metabolicznego. Temat ten zyskuje zarówno zwolenników jak i przeciwników. Jak w takim razie jest naprawdę? Czy głodówki są dla nas bezpieczne i zapewniają efekty? Czy są przeznaczone dla każdego? Poruszymy kilka najczęściej zadawanych pytań związanych z tym zagadnieniem.

Jakie głodówki stosujemy?

Najpopularniejsze głodówki trwają od kilku do kilkunastu dni. Często czytamy o ich efektywności i związanej z nią spektakularnej utracie wagi, jak na tak krótki okres. W tym przypadku niestety nie jest to prawdą. Faktem jest, iż możemy w tym czasie stracić na wadzę, ale nie jest to deficyt związany ze spaleniem tkanki tłuszczowej. Utrata kilogramów jest efektem spalania glikogenu, w tym przypadku głównie mięśniowego i wątrobowego. Glikogen w uproszczeniu jest wielocukrem zapasowym naszego organizmu. Wraz ze spalonym glikogenem tracimy wodę z organizmu i właśnie ten proces odpowiada za zmniejszoną masę ciała. Oczywiście nie dostarczając energii z pożywienia, nasz organizm zacznie również spalać nadmiar tkanki tłuszczowej. Będzie to jednak niewielki odsetek z utraconych kilogramów. Co gorsze po powrocie do tradycyjnej diety, nasza waga wróci do tej sprzed głodówki.

Cechy dobrej głodówki?

Jedną z podstawowych cech głodówek, mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo jest długość ich trwania. Głodówka trwająca jeden lub dwa dni nie powinna wpłynąć negatywnie na zdrowy organizm. Nie wywoła też żadnych zaburzeń w pracy poszczególnych organów, czy układów. Ważne w tym przypadku jest jednak to, kto ma taką głodówkę stosować. Przeciwwskazania dotyczą głównie dzieci, osób starszych i ludzi cierpiących na choroby przewlekłe, czy choroby metaboliczne. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z indywidualnym organizmem i nie wiemy jak może się zachować. Z tego względu należy pamiętać, że głodówki są rekomendowane tylko zdrowym osobom.

W przypadku głodówek trwających dłużej niż dwa dni może dochodzić już do zmian w naszym organizmie. Głód dla naszego ciała jest swego rodzaju czynnikiem stresowym, który będzie wpływał na nasz układ hormonalny. W początkowej fazie oczywiście nie będzie to bardzo inwazyjne. Możemy ewentualnie odczuwać złe samopoczucie lub ból głowy oraz mdłości, oczywiście po za głodem. W późniejszym etapie brak energii może zaburzyć sen, będzie wpływać na problemy z koncentracją i rozkojarzeniem, możemy stać się nerwowi. Są też osoby, zapewniające, że podczas głodówek czują się dobrze, a często nawet lepiej niż na co dzień.

Nawadnianie w trakcie głodówki

W trakcie stosowania głodówek istotne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów – powinno być to minimum 2l dziennie. Najlepiej aby była to woda mineralna niegazowana. Woda jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy naszego układu. Bierze udział w niemal wszystkich przemianach biochemicznych zachodzących wewnątrz ustroju. Jest to kluczowe, aby podczas stosowania głodówki nie ograniczać ilości dostarczanej wody.

Możemy znaleźć informacje, iż głodówki są najlepszą metodą oczyszczenia organizmu. Nie jest to prawdą. Zdecydowanie lepiej sprawdzi tu się odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty i bioflawonoidy oraz szereg innych witamin i minerałów w odpowiednich ilościach. Głodówka doprowadza do prawie całkowitego pozbycia się treści jelitowej. Po powrocie do tradycyjnej diety zawartość jelit powinna wrócić do normy. W pierwszym etapie mogą występować zaparcia, lub na naprzemiennie zaparcia i biegunki. Flora bakteryjna bytująca w jelitach jest dla nas bardzo cenna i odpowiada za wiele funkcji (metabolizm, wchłanianie, perystaltyka, odporność, samopoczucie i wiele innych). Z tego względu kluczowe jest odpowiednie jej odżywienie. W przypadku osób dbających o swoją dietę na co dzień, głodówka pogorszy tylko stan mikrobiomu.

Natomiast jeśli ktoś nie dba o swoją dietę i odżywia się niezdrowo prawdopodobnie zaburzona jest już gospodarka flory bakteryjnej. W takim przypadku stosowanie głodówki po odpowiednim przygotowaniu może wpłynąć na poprawę warunków dla pożytecznych bakterii bytujących w naszych jelitach.

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że głodówka zalecana jest również przez lekarzy. Jest to prawda, jednakże nie jako dieta oczyszczająca organizm z toksyn, a jako dieta przygotowująca organizm do niektórych zabiegów, gdzie niezbędne jest pozbycie się treści jelitowej.

Głodówki nie są niezbędne!

Jak widzimy, ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy głodówki są dla nas bezpieczne, czy też nie. Jedno co wiemy na pewno –  nie są nam niezbędne. Jeśli mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania przez nas głodówki warto zasięgnąć opinii specjalisty. Możemy w tym celu skontaktować się z dietetykiem klinicznym, który pomoże nam w doborze odpowiedniej diety i uzyskaniu zamierzonych efektów.

 

Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY