fbpx

Dieta ketogeniczna – czy jest dla każdego ?

Dieta ketogeniczna – bogatotłuszczowa droga do zrzucenia nadmiernych kilogramów czy kolejna „dieta cud”?

Dieta keto obiecuje, że będziemy mogli jeść smacznie, tłusto i równocześnie chudnąć. Jej niezwykłe założenia przyciągają rzesze zwolenników, którzy chcą rozpocząć „keto przygodę”. Pewne jest, że wymaga ona samodyscypliny i nie każdemu może przypaść do gustu. Tłuszcz pełni w organizmie człowieka wiele niezbędnych funkcji:
•jest nośnikiem smaku,
•stanowi materiał energetyczny,
•odpowiada za prawidłowe przyswajanie witamin: A,D, E i K,
•chroni narządy wewnętrzne.

Ale tłuszcz tłuszczowi nierówny. Te pochodzenia roślinnego czy rybiego są źródłem tłuszczów nienasyconych, które korzystnie wpływają m.in. na ciśnienie tętnicze czy poziom cholesterolu. Natomiast te pochodzenia zwierzęcego oraz sztucznie modyfikowane (np. w gotowych wyrobach cukierniczych) charakteryzują się dużą zawartością tłuszczów nasyconych, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu krwionośnego czy nowotworów.

Zgodnie z zaleceniami WHO tłuszcz w diecie osoby dorosłej powinien stanowić do 35 % zapotrzebowania energetycznego. Dieta ketogeniczna zakłada spożycie tłuszczu na poziomie ≥ 70%. Jak więc można wyjaśnić jej fenomen?

dieta ketogeniczna

Mechanizm działania diety ketogenicznej

W diecie ketogenicznej praktycznie rezygnujemy ze spożycia węglowodanów na korzyść tłuszczów. To wszystko ma doprowadzić do tzw. stanu ketozy, czyli sytuacji, w której organizm pozyskuje energię nie z cukru – glukozy, ale ze zmagazynowanego w organizmie tłuszczu. Jest to stan imitujący głodówkę – po kilku dniach metabolizm ulega „przestawieniu” i głównym paliwem stają się ciała ketonowe. Dochodzi do zmniejszenia zapasów glikogenu mięśniowego i najprościej mówiąc – kilogramy lecą w dół. Ten efekt pojawia się nawet w pierwszym tygodniu stosowania i może prowadzić do nadmiernego zachwytu nad tą dietą.

Co jeść, będąc na diecie keto?

Jadłospis diety keto nie musi być ubogi i opierać się jedynie na tłustych rodzajach mięs czy jajach. W menu powinny się znaleźć:
•mięso i ryby tj. łosoś czy makrela,
•jaja,
•warzywa o niskiej zawartości węglowodanów np. szpinak, ogórek, cukinia, brokuły czy pieczarki,
•orzechy, pestki i nasiona,
•tłuszcze tj. oliwa z oliwek, oleje czy masło.

dieta ketogeniczna

Zalety i wady diety ketogenicznej

Utrata masy ciała to jeden z głównych powodów popularności tej diety. Dieta keto pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale tylko w przypadku założenia deficytu kalorycznego. Poza tym może także skutecznie hamować apetyt oraz stanowi jedną ze strategii leczenia padaczki lekoopornej. Warto jednak wiedzieć, że ta dieta ma wiele skutków ubocznych tj. nudności, bóle głowy, zmęczenie czy zaparcia. Jest również niezwykle trudna w długoterminowym stosowaniu, ponieważ zakłada ogromne restrykcje. A tym samym może prowadzić do niedoborów składników mineralnych i witamin.

Dieta keto nie sprawdzi się u każdego

Osoby, które chcą ją stosować muszą być tego świadome. Towarzystwa naukowe, takie jak Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie zalecają jej długoterminowego stosowania. Dieta ketogeniczna może pomóc w zrzuceniu dodatkowych kilogramów, ale tylko wtedy gdy jest odpowiednio zbilansowana i sumiennie przestrzegana. Bez obaw nasze dietetyczki to prawdziwe specjalistki od układania zbilansowanych jadłospisów. Dzięki temu masz pewność, że Twoja dieta keto będzie w 100% zdrowa oraz bezpieczna!

Twoja dieta ketogeniczna w TAJM !

Bibliografia:
Brehm B.J., Seeley R.J., Daniels S.R., D’Alessio D.A.: A randomized trial comparing a very low carbohydrate diet and a calorie-restricted low fat diet on body weight and cardiovascular risk factors in healthy women. J. Clin. Endocrinol. Metab., 2003; 88: 1617-1623;
Nazarewicz R., Konsekwencje stosowania wysokotłuszczowych diet ketogenicznych, Bromat. Chem. Toksykol. – XL, 2007, 4, str. 371-374;
Zielińska M., Buczkowska-Radlińska J., Wpływ diety niskowęglowodanowej na stan zdrowia człowieka, Pomeranian J Life Sci 2017; 63(4):56-61.

Intermittent fasting, czyli post przerywany – na czym polega

W sprawie diet i odchudzania regularnie pojawiają się nowe trendy i mody. Ostatnio popularny stał się post przerywany – na czym polega, jak należy go stosować oraz w jaki...

Czytaj więcej
Zdrowa i Skuteczna Dieta Redukcyjna: Co Musisz Wiedzieć

Co to jest dieta redukcyjna? Dieta redukcyjna to dieta, która ma na celu wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii, niż jest mu dostarczane z...

Czytaj więcej
Cudowne właściwości dyni

Nadszedł sezon na dynie! Nastała jesień i zaczął się okres, w którym warto korzystać z jej dobrodziejstw. To doskonały czas dla wszystkich, którzy uwielbiają warzywa i dla tych, którzy...

Czytaj więcej

Sprawdź, która dieta pasuje do Ciebie

Zobacz nasze DIETY